search

Nej Nápady

Nejlepší Nápady Nejen pro Ženy

Oxmatch je sociální síť od Nej Nápadů pro poznávání nových lidí dle vašich zájmů:)

10 věcí, s
kterými musíte přestat, chcete-li být šťastní

Written by Redakce, 444 days ago, 1 Comment

1. Přestaňte si stěžovat

Patříte-li k těm, kteří se neustále stěžují na špatné počasí, svoji práci, přítele/manžela, zjednodušeně řečeno celý život, prestaňte s tím. Naučte se myslet pozitivně. Kupte si knihu o pozitivní psychologii nebo si na internetu najděte články, které se touto problematikou zabývají.  Lidé, kteří myslí negativně, mají kratší život, jsou častěji a vážněji nemocní a celý život je pro ně opravdový boj. Okamžitě zlepšit náladu vám může vaše oblíbená hudba, fotografie z dovolené nebo oblíbený film. Důležité je si každý den UVĚDOMOVAT kladné věci, které se vám přihodily. Svítí venku sluníčko,  někdo vás nechal v MHD sednout, dali jste si víno nebo kávu s kamarádkou, jste zdraví a máte kde bydlet? Myslete na to, že někteří lidé žijí ve válkách, ztratili celou rodinu, trpí hladomorem a zneužitím apod. Oni opravdu trpí. 
(Více tipů na zlepšení nálady naleznete ve článku jak si zlepšit náladu.)

2. Přestaňte kritizovat

Máte neustálou potřebu něco nebo někoho kritizovat? Vašeho přítele, sousedku, vaši práci? Než příště začnete někoho "hodnotit" snažte se podívat na věci z jejich pohledu. Co lidi vede k určitým aktům, proč se chovají tak jak se chovají? Soustřeďte se raději sami na sebe, snažte se vylepšovat, vzdělávejte se.  Jednoduše řečeno, rozšiřte si obzory. Lidé, kteří toho hodně ví a dokážou si vysvětlit proč se věci dějí tak jak se dějí jsou vyrovnanější.  

3. Prestaňte mít neustále pravdu

Také patříte k těm, kteří musí mít neustále pravdu? Ať při rozhovoru s vaším sourozencem, partnerem/kou, dětmi nebo kolegy v práci, jim neustále vnucujete svůj názor, i když by to mělo způsobit hádku a stres? Někteří lidé se často doslova zaseknou na svém tvrzení a nechtějí uznat, že by to také mohlo být jinak i kdyby to mělo znamenat zhoršení vztahů mezi milovanými. Zkuste se příšte na diskuzi podívat s nadhledem, několikrát se nadechněte a popřemýšlejte, je opravdu třeba způsobit celovečerní hádku a zhoršit si tak vztahy jen kvůli tomu, abyste měli pravdu?

4. Přestaňte se ohlížet na ostatní

Také si neustále říkáte co si ostatní lidé pomyslí, když řeknete to či ono, když si obléknete to nebo ono, když vás uvidí s tím či oním člověkem? Co lidé řeknou na to, že jste přibrala pět kilo, že si nemůžete dovolit koupit nové auto nebo jet na dovolenou, že nemáte poslední modní výstřelky? Stop! Takové myšlení způsobuje stres a velice špatnou náladu. Nežijeme v dobách komunismu kdy lidé byli pod drobnohledem. Česká republika je demokratická země, a vy si můžete dělat co chcete, pokud tím druhé neohrožujete. Nikomu se nemusíte zpovídat a nikdo nemá právo vás soudit. Navíc nikdo není dokonalý a většinou ti, kteří nejvíce kritizují mají nízké sebevědomí a problémy sami se sebou. Proto neřiďte své životy podle toho, co říkají ostatní, ale podle vašich citů a rozumu, protože nakonec, váš život žijete vy a ne ti okolo. 

5. Přestaňte si nedůvěřovat

Přestaňte si nedůvěřovat a přemýšlet nad tím co můžete a nemůžete, co dokážete a nedokážete. Naše mysl nám často našeptavá spoustu negativních a omezujících rad, ale tyto rady jsou velice subjektivní. Budťe sebevědomí! Kdo vám stanoví hranice? Lidé, kteří si věří, zastávají vyšší pozice, jsou společensky úspěšnější a také veselejší! Dalo by se dokonce i říci, že půlka úspěchu tkví ve vaší sebedůvěře. Pokud si sami sobě nevěříte, kdo jiný by měl? Přestaňte si stavět bariéry ve vaši kariéře či vztazích. Vy jste těmi, kteří určí jak daleko se dostanete!
Chcete-li zjistit více, přečtěte si náš článek jak působit sebevědomě

6. Přestaňte vše kontrolovat

Máte potřebu mít vše pod kontrolou nebo neustále někoho měnit? Neustále vytýkáte to či ono vašemu příteli/kyni proto, aby své zvyky změnili? Neustále kontrolujete práci, kterou vaši kolegové odvedli, neustále voláte svému partnerovi zda už udělal to či ono a radíte svým blízkým jak se mají chovat? Jednoduše řečeno, chcete být za každou cenu pánem situace a mít kontrolu nejen nad lidmi, ale i situacemi vašeho života. A teď si představte, jak otravní musíte všem okolo připadat. Vypadáte totiž jako pedant. Zkuste nechat všechny okolo žít tak jak chtějí, dělat co chtějí pokud je to činí štastnými nebo spokojenými. Sami vás pak začnou vyhledávat pro rady.

7. Přestaňte dělat věci tak, abyste se druhým zalíbili

Pokud se oblékáte, chováte, mluvíte a děláte věci jen proto, abyste se zalíbili ostatním, musíte být velice nespokojení. Zkuste být raději sami sebou! Lidé, kteří se přetvařují, aby je ostatní měli rádi, mají většinou nízké sebevědomí a obklopují se nepravými lidmi. Představte si někoho charismatického, někoho koho znáte a pro něco obdivujete a teď popřemýšlejte, proč tito lidé působí tak neodolatelně? Není v tom žádná věda – jsou sami sebou a mají se rádi!

8. Přestaňte se bát

Každý z nás se něčeho bojí. Všichni máme různé strachy, které si s sebou nosíme již od dětství, jiné zase přibalíme cestou životem. Dalo by se tedy říci,  že strach je vlastně přirozená součást našeho života. Ale pozor! Strach je obrovským omezovatelem. Kvůli strachu se nepouštíme do nových věcí, omezuje nás v kariérním růstu, či v rozvoji našich vztahů. Navíc, většina našich strachů je vytvořena námi samotnými. Bojíte se, že nedostanete novou práci, že nezvládnete řídit auto, nebudete schopni se naučit novým věcem, nejste schopni udělat přijímačky atd.? Existuje nějaký výzkum, který by toto potvrzoval nebo se těchto věcí bojíte, protože lidé vám něco řekli nebo dokonce vy sami jste svými myšlenkami došli k závěru, že jste omezení? Pokud ano, pamatujte si, že vše je jen ve vaši hlavě. Kupte si knihu o tom, jak překonávat své strachy a začněte žít naplno a ÚSPĚŠNĚ. 

9. Přestaňte s obviňováním

Přestaňte ostatní obviňovat, co máte či nemáte, co se stalo nebo naopak nestalo, že jste něco nezvládli nebo nestihli. Určitě jste někdy zažili tu situaci, kdy jste svému partnerovi řekli "A stejně je to všechno tvoje vina". Věřte však, že toto obviňování ničemu nepomůže, spíše zhorší vztahy.  Lidé si většinou za své problémy mohou sami, ať kompletně tak částečně a proto, postavte se zodpovědně na své nohy a vyviňte vlastní iniciativu s problémy něco udělat. Nebojte se také požádat o pomoc. 

10.Přestaňte se vyhýbat změnám

Většina lidí vidí změny jako něco negativního. Změny jsou však součástí života a my se s nimi musíme naučit vypořádat. Často jsou navíc změny spíše pozitivního rázu, protože nám zprostředkovávají růst a rozvoj, z kterého můžete dále těžit. S každou změnou přichází něco nového a je možné, že to bude to nejlepší co se vám kdy přihodilo. 
 
A na závěr, nebuďte na sebe tak tvrdí. Každý dělá chyby. Chybami se člověk učí. Snažte se na každém dni najít pozitivní věci, hodně se smějte, rozvíjejte se a každý den si najděte alespoň trochu času jen pro sebe. 
Redakce

About Redakce

  1. Kateřina Váchová

*